TR EN 

ÜRETİM YÖNTEMLERİ

PULTRÜZYON

Camelyaf, karbon vb. takviye malzemelerinin uygun bir reçine matrisi ile birleştirilerek, sıcak kalıptan çekilmesi ile yapı profilleri üretmeye "Pultrüzyon" denir. Pultrüzyon kelime anlamıyla da, "Pull" ve "Extrusion" kelimelerinden türemiş sürekli bir profil üretim biçimidir. Uygun kalıp tasarımı ile istenen birçok parça üretimi bu metotla yapılabilmektedir.


BORU SARIM (FILAMENT WINDING)

Boru ve tank gibi parçaların üretiminde kullanılan, takviye malzemesi fiberlerin (cam elyaf, karbon vb.) uygun reçine matrisi ile birleşerek, hareketli bir mekanizma ile belli bir hızda ekseni etrafında dönen kalıba açılı olarak sarılması yöntemidir. Polimerleşme reaksiyonu atmosferik şartlarda zamanla meydana gelmektedir. Yüksek basınca dayanıklı ürünler elde edilebilmektedir. Üretilen borular laminasyon işlemi ile birleştirilmeye uygundur.


EL YATIRMASI

Takviye malzemesinin (keçe) kalıba yatırılması ve açık kalıp üzerine rulo veya fırça ile reçinenin yedirilmesi prensibine dayanan üretim yöntemidir. Parçanın kullanım yerine ve istenen mukavemete göre, farklı et kalınlıklarında üretim yapılabilmektedir. CTP kalıplama yöntemleri içerisinde en yaygın kullanılan ve en eski yöntemlerden biridir.